Sperm Kalitesini Arttıran Gıdalar

Sperm Kalitesini Arttıran Gıdalar

☘️ Siyah çikolata ; sperm ve semen hacmini iki katına çıkartabilen bir amino asit içerir. Aynı zamanda antioksidandır.
☘️ Sarımsak, iki sihirli element içerir; Allicin ve Selenyum. Bunlar cinsel organa gelen kan akımını artırarak sperm hasarını önlerler ve antioksidan özellikleri dolayısıyla sperm hareketini artırırlar.
☘️ Muz, libidoyu artırır ve bromelain adı verilen enzim içerir. Ayrıca vücudun sperm üretme kabiliyetini artıracak C, A ve B1 vitamini içerir.
☘️Brokoli;A vitamini eksikliği düşük üreme kapasitesiyle bağlantılıdır. A vitamini eksikliği spermleri ağır kanlı ve miskin yapar. Kırmızı biber, ıspanak ve kayısı da A vitamini içerir.
☘️Kuşkonmaz; bol miktarda C vitamini içerir, semen volümünü ve sperm hareketlerini artırır.
☘️Ceviz ;mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Hem ara öğün hem de gıdalarla alınabilir. Omega 3 yağ asitleri hem sperm sayısını hem de genital bölgeye gelen kan akımını artırır.
☘️ Keçiboynuzu; erkek kısırlığında en yaygın kullanılan bitkisel kaynaklardan biridir. Sperm yumurta etkileşimi sağlayan enzimlerin aktivitesi artıran vitaminler ve çinko içermektedir. Çinko önemli anti-oksidan maddelerden biridir.
☘️ Kabak ve ay çekirdeği; çinko ve selenyum gibi eser elementler, anti-oksidan etkili maddeler ve L’arginin açısından zengindirler. Sperm hareket ve sayısını artırıcı etki gösterir.
☘️ Turunçgiller; Vitaminler genellikle spermin genetik materyali üzerinde etki yapar. Turunçgillerde yaygın olarak bulunan C vitamini, oksidatif stresi azaltmanın yanı sıra genetik materyalin gelişiminde katkı sağlar.
☘️ Fındık fıstık; Folik asit, sinir sistemi oluşumunda önemli rol oynar. Erkeklerde de yine spermin genetik materyalinin olgunlaşmasında önemlidir. Mercimek, badem, fındık, fıstık ve baklagillerde yaygın olarak bulunmaktadır.