Smear Testi

Smear Testi

Smear testi, rahim ağzı kanser inceleme testidir. Jinekolojik muayene sırasında plastik bir fırça yardımıyla rahim ağzında akıntıdan örnek alınır ve bu örnek laboratuvar ortamında incelenir ve rahim ağzı hücrelerinde herhangi bir anormallik varsa erken tanı koymamızı sağlar. Oldukça yaygın bir test olup sağlık ocaklarında da yapılabilmektedir.
Smear testi sonucunun kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Normal sonuç çıkan hastalarda belli periyotlarla smear tekrar istenir. Ama onun dışında ascus, lsil, hsil gibi sonuçlar çıkabilir bu sonuçlarda nasıl takip ve tedavi edileceği belirlenecektir.
Ascus, lsil, hsil gibi anomali çıkan hastalarda HPV testi yapılır ve kolposkopik olarak incelenir. Kolposkopi ile rahim ağzı büyütülerek detaylı bir şekilde incelenir şüpheli görülen yerlerden biyopsiler alınır ve buradaki hastalığın derecesi ve tedavisi belirlenmiş olur.
Smear testini cinsel yaşam aktif hale geldikten sonra yaptırmaya başlamak gerekir. Cinsel aktif bayanlarda 21 yaşından sonra smear testi önerilmektedir.