Rahim ağzı yarası

Rahim ağzı yarası

Rahim ağzı yarası ; sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar,sık tampon kullanımı,hormonal nedenler ,spiral kullanımı,temizlik amaçlı kullanılan sabun veya benzeri ürünler sonucu ortaya çıkar.Bunu kadının kendinin görmesi veya belirlemesi mümkün değildir. Vajinal muayene sırasında doktor görerek tanı konur.

????Rahim ağzı yaraları belirtileri nelerdir?

????Adet döneminin hemen bitiminde meydana gelen vajinal akıntılar,bunun yanında kanama olması,
????Ağrılı cinsel ilişki yaşanması,
????Aşırı vajinal akıntı olması, kaşınma görülmesi,
????Vajinada yanma olması,
????Bel ağrısı ve idrar yaparken yanma görülmesi diğer belirtilerindendir.

????????Rahim ağzı yaralarının ilerlememiş olması durumunda herhangi bir belirti görülmeyebilir ancak ilerleyen yaralar, kötü kokulu ve iltihaplı olan akıntılar meydana getirebilir.

????Rahim ağzı yaraları tedavisi hangi yollarla yapılır?

Bu hastalığın tedavi edilebilmesi için öncelikle altında yatan nedenin saptanması gerekir. Genel olarak iltihap şeklinde görülen bu hastalığın tedavisi için çeşitli ilaçlar ve antibiyotik kullanılır.
????Koter tedavisi;
Bu tedavisi, ısı yardımı ile yaraların yok edilmesini sağlar. Halk arasında bu yöntemin ismine yara yakma adı da verilir.
????Kriyoterapi tedavisi;
Kriyoterapi tedavisi, sıvı karbondioksit ya da azot ile yaraların dondurulması tedavisine verilen isimdir. Bu tedaviye halk arasında yara dondurma adı verilmektedir.
????Lazer tedavisi;
Lazer tedavisinde, yara dokularının lazer ışığı kullanılarak tahrip edilmesi sağlanır. Bu tedavi yöntemi, diğerlerine göre daha az ağrılıdır.