Kimlere Tüp Bebek Yapalım

Kimlere Tüp Bebek Yapalım

KİMLERE TÜP BEBEK YAPALIM


Tüp bebek tedavisi daha önce kendiliğinden gebe kalamayan veya iki ya da daha çok kere aşılama yapılmasına rağmen gebelik elde edilemeyen çiftlerde tercih edilmektedir. Bunun dışında bazen kadın ve erkekteki birtakım problemler de direkt tüp bebeği tercih etmemize neden olabilir. Örneğin erkekte hiç sperm hücresine rastlanmaması yani azospermi durumunda Tese gibi çeşitli cerrahi işlemlerle sperm bulunup direkt tüp bebek işlemi tercih edilebilir. Kadında yumurta sayısının çok az olması AMH değerinin düşük olması menopoz hormonunda yükselme izlenmesi bunlar da direkt tüp bebek kararı almamıza sebep olabilir. Yumurta ile spermin bir araya geleceği yer olan tüplerde anomalilerin varlığı veya doğuştan ya da daha sonradan tüplerde tıkanıklığın olması ve bu tüplerdeki tıkanıklığın cerrahi olarak düzeltilemediği durumlarda da direkt tüp bebek tercih edilebilir.
Ayrıca kadın ya da erkekte genetik problemler varsa bu durumda genetik problemlerin bebekte de oluşmaması adına da tüp bebek tercih edilebilmektedir.
Kadının yaşı ilerledikçe yumurtalıkların rezervi azalmakta kalitesi düşmektedir. İleri yaşlarda da tedavilerde tüp bebek yöntemine daha öncelik verilmektedir.
Geçirilmiş yumurtalık kist operasyonları, endometrioma, geçirilmiş kanserler gibi yumurtalık rezervini bozan durumlarda tüp bebek tercih etmeye sebep olan faktörler arasında yer alır.