Endometrioma

Endometrioma

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinmektedir. Yumurtalıklarda görülen kistlerdir. İçi pıhtılaşmış kanla dolu kistlerdir. O yüzden içerikleri koyu kahve renkli kıvamlı olduğu için çikolata kisti denmiştir. Endometromalar genelde tekrarlayabilir, tedaviye dirençli kistlerdir Çok ileri boyutlara ulaşmadıkça genellikle kanser potansiyelleri düşüktür.
Endometromalarda en büyük şikayet âdet döneminde veya ilişki sırasındaki ağrı şikayetidir.
Endometromalar yumurtalık rezervini azaltan kistlerdir. Bu nedenle endometriomasi olan kadınlarda gebelik elde edilemediğinde tüp bebek tercih etme olasılıkları genellikle yüksektir.
Endometrioma rahim içi yapışıklıklarına, tüplerde tıkanmalara sebep olabilir. Bu nedenle endometrioma olup gebelik elde edilmediğinde rahim filminde mutlaka tüpler değerlendirilmektedir.

Endometrioma, ilaç tedavisinde doğum kontrol hapları ve benzeri türevi ilaçlarda uygulanmaktadır. Bu tedavilerde uzun soluklu ilaç kullanmak gerekebilir. Tedaviye dirençli kistlerdir. Bu kistlerin Ca 125’i yükseltme potansiyeli vardır. O yüzden ultrason takipleriyle birlikte Ca 125’te takip edilmektedir.
Endometrioma cerrahisi de zor bir cerrahidir. Deneyimli ellerde yapılması gerekmektedir. Endometrioma tüpleri yapıştırabildiği gibi bağırsakta ve diğer batın iç yapılarında da yapışıklığa sebep olur. Bu nedenle deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi uygundur.
Endometriomalar genellikle ve hızlı bir şekilde büyümüyorsa ve boyutları beş santimi geçmediyse cerrahi daha çok bilinçli olarak geciktirilmektedir. Bundaki amaç endometrıoma cerrahisi sırasında da yumurtalıklarının rezervi azalabilmektedir. Bu yüzden de cerrahi genellikle son seçenek olarak bekletilmektedir,cerrahi sonrasında da tekrarlayabilecekleri için operasyon sonrası takip devam etmektedir.
Cerrahi kistin beş santimi geçmesi durumunda Ca 125 değerlerinin yükselmesi kistin etrafında tümörden şüpheli yapıların olması durumunda hastanın ağrılarının çok fazla olup yaşam kalitesini düşürmesi durumunda ve ilaçla tedavi edilemeyen olgularda tercih edilmektedir.