Emzirmenin Önemi

Emzirmenin Önemi

????Anne sütü ile beslenme en doğal ve sağlıklı yöntemdir. Bebeklerin normal büyüme ve gelişmelerini sağlayacak en uygun besin anne sütüdür. Hiçbir mama ve hayvan sütleri anne sütünün yerini tutamaz.
????Aileye hiçbir mali yük getirmeden, doğumdan sonra altı ay bebeğin tüm besin gereksinimini (enerji, protein, yağ, vitamin, mineral) karşılar.
????Altı aydan itibaren ek besinlere başlanır. Emzirme işlemini çocuğun diğer gerekli besinleri de alması şartıyla 2 yaş ve ötesine kadar devam ettirebilir.

????????Emzirmenin faydalarını nelerdir ?

* Bebeğin fiziksel gelişme ve büyümesinin yanı sıra, psikolojik gelişimini de etkiler.
* Bebekte güven duygusu oluşur ve anneye karşı olumlu bağlanma gelişir.
* Anne ve bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
* Anneyi; rahim ağzı kanseri, meme kanseri, kemik erimesi gibi hastalıklardan koruduğu gibi, doğumdan önceki sağlığına kısa sürede dönmesine yardımcı olur.

????Doğumdan sonra ilk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeklerin, başka bir besine ihtiyaçları yoktur. İlk 6 aydan sonra, emzirme ek besinlerle birkaç yıl devam edebilir. Bu dönemde bebekler çok hızlı gelişir ve ihtiyaçlarının karşılanması ise anne sütü ile gerçekleşir.
????Sindiriminin kolay olması, açlığı ve susuzluğu gidermesi, bağışıklık sistemini koruması gibi birçok sebepten dolayı anne sütünün önemi büyüktür.
????????Emzirme eğitimi ve detaylı bilgi için klniğimizi arayabilirsiniz ????????