Aşerme

???? Aşermek, bir yiyecek ve maddeyi belli dönemlerde aşırı miktarda tüketme isteği olarak tanımlanır.
???? Aşerme anne adaylarını ilgilendirdiği kadar, kışın ortasında erik arayan baba adaylarının da detaylarına hakim olmak isteyeceği bir konudur.
???? Hamileliğin ilk haftalarından itibaren kendini hissettiren aşerme, genellikle gebeliğin ilk üç ayında yoğun ve kuvvetli bir isteğe dönüşür.
???? Aşermenin birincil sebebi, gebelik sürecinde hormonal dengenin değişmesidir. İkinci sebep ise gebelikte sürekli gerçekleşen hücre oluşumudur. Karnınızdaki miniğin ihtiyaç duyduğu maddeleri sizin vücudunuzdan alması dolayısıyla karaciğer ve beyne giden sinyaller aşermeye neden olur.
???? Hamilelikte besin olmayan şeylere aşerme de, yine annenin besin ihtiyaçlarıyla açıklanmaktadır. Toprak, kireç, hatta saç aşeren anne adayları olduğu düşünüldüğünde, örneğin toprak aşeren anne adayının demir eksikliği olduğu tespit edilmekte ve ona göre takviye alması tavsiye edilmektedir.
???? Ye ekşiyi, çıkar Ayşe'yi", "Ye tatlıyı, doğur Hakkı'yı" gibi cinsiyet tahminleri (genellemeleri), aşerme konusunun geçtiği her anda ağızlardan çıkıverir fakat bilimsel bir gerçekliği yoktur.
????Aşerme ile baş etmek için, aşerdiğiniz her şeyi kararında yemeli, aşırıya kaçmamalısınız. Aşerilen maddelerin tek öğünde tüketilmesi, uzmanlar tarafından daha sağlıklı bir tutum olarak nitelendirilir. Tek çeşit besin almanız , hem sizin hem de bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyeceği için besin değeri yüksek gıdalarda çeşitliliğe gitmeniz gerekecektir.

✅Gebelikte aşerilen gıdalar daha sonra ki yıllarda gebelik anılarında sık sık adı geçer .Mesela annem bana hep anlatır Gebeliği boyunca çok erik yedigini hatta yatağının yanında bir poşet erik bulunduğunu gece bile yediğini???????? sanırım fazla kaçırmış olacak ki şuan erik görmeye bile katlanamam????????sizlerde mutlaka annelerinizden bunları dinlemişsinizdir