Anne Sütü Nasıl artar

Anne Sütü Nasıl artar

????Anne sütü, doğumdan bir kaç saat sonra ya da bir kaç gün sonra gelebilir.
????Emzirme sıkılığının belli bir düzende olması da önemlidir. İlk günlerde her istediğinde sonrasında her iki ya da 3 saatte bir belli bir düzende emzirmeniz hem sizin hem de bebeğiniz açısından daha iyi olacaktır.
????Emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmak süt kanallarınızın tıkanmasına yol açabilir. Memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde hafifçe sıkarak emzirilmelidir.
????Anne sütünün azalmaması için yapılması gerekenler arasında bol dinlenme vardır. Yorgunluk ve stres sütünüzün az gelmesine neden olabilir. İyi bir uyku, süt miktarını artıran önemli etkenlerden biridir. Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenmeli ve uyumaya vakit ayırmalısız.
????Gergin ve tam boşalmamış memede süt yapımı yavaşlar ya da durabilir. Bu nedenle bir meme emzirildikten sonra diğer memeye geçilmelidir.
????Gece emzirmek süt oluşumunuzu arttırır. Eğer bebeğiniz uyanmıyorsa sütünüzü sağıp saklamak da yararlanabileceğiniz çözümler arasında yer alır.
????Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketmemeli, kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine anne sütünü artıran sağlıklı içeceklere yönelebilirsiniz.
????Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 2-3 litre sıvı tüketmeli ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı takviye etmelisiniz.
????Doğum sonrasında aldığınız kiloları hızlı bir şekilde vermek için doğum sonrası diyeti yapılmamalıdır.Yeterli ve çeşitli beslenmek anne sütü miktarını arttıracağı gibi, fazla kilolarınızı kaybetmeniz konusunda da size yardımcı olacaktır.
????Günlük protein ihtiyacınızı karşılarken hem bitkisel hem hayvansal protein kaynakları kullanılmakıdır.Ispanak, brokoli, haşlanmış patates ve taze fasulye protein açısından en zengin sebzeler arasında yer alır. Ayrıca kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatlar sayesinde de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.